Örvendetes hír, hogy október eleje óta folytatódik a Református Központ építése, a munkatelepi körülmények között az imaterem is csak egy fából készült lépcsőn közelíthető meg. A Makovecz Imre tervei alapján épülő Új Ezredév Református Központ F épülete az Európai Unió HU–RO 1101/165/ 1.2.3. számot viselő, Vallási útvo­nalak Csongrád és Te­mes megyé­ben című pályázata keretében valósul meg, 362,5 ezer eurós költséggel. A közösségek közötti kapcsolatok erősítését célzó ökumenikus rendezvénysorozat is a fenti pályázat része. 

A kedd délutáni ökumenikus rendezvény vendégei a gyárvárosi római katolikus hívek voltak, ft. Kapor János plébános vezetésével. Az ökumenikus istentisztelet keretében igét hirdetett ft. Kapor János, majd bemutatta a jelenlevőknek az 1726-ban létrehozott gyárvárosi római katolikus egyházközség, illetve a 112 esztendeje felszentelt Millenniumi templom felépítésének történetét. A XIX. század végén a tízezres lélekszámúra duzzadt gyárvárosi egyházközség a város akkori „legmonumentálisabb épülete”, a Millenniumi templom felépítésére vállalkozott. Ft. Kapor János a gyárvárosi plébánia birtokában levő, régi könyvekből, dokumentumokból, fotókból, kegytárgyakból, zászlókból, stb összeállított, rendkívül érdekes kiállítást is bemutatta a református gyülekezetnek.

Az Új Ezredév gyülekezet templomépítő lelkipásztora, Gazda István a Nyugati Jelennek elmondta: száz esztendővel a Millenniumi templom felszentelése után, a gyárvárosi református gyülekezet felvállalta az Új Ezredév Református Központ, a Trianon utáni legnagyobb magyar beruházás megvalósítását! Az évek óta stagnáló építkezés folytatására a Vallási útvo­nalak Csongrád és Te­mes megyé­ben című EU-s pályázat keretében nyílt lehetőség. A hónapokig tartó előkészületek után idén októberben elkezdődött az F ökumenikus épület építése, 410 négyzetméteres beépített területtel. Az F épület földszintjén – amely a már elkészült E épület párja – kap helyet a 113 ülő­helyes, 103 négyzetméter nagy­ságú terem, mely istentisz­teletek, konferenciák vagy más közösségi rendezvé­nyek lebonyolítására is alkalmas lesz. Ugyanitt he­lyezkedik el az irodahelyiség is, mellette kis raktárral. Az emeleten öt vendégszoba lesz, előszobával és fürdőszobával, a tetőtérben egy 65 négyzetméteres terem létesül, időszakos ökumenikus kiállítások számára. Az épületben kisméretű hangversenyterem is he­lyet kap, illetve az alagsorban is hasznosítható tereket alakítanak ki. „Az európai uniós pályázat lebonyolításának határideje 2014. június 30. – mondta Gazda István lelkipásztor. – A kivitelezést végző vállalat ve­zetői a legkomolyabban álltak hozzá a munkához, és mindent megtesznek az általunk is felvállalt júniusi határidő betartása érdekében.”

Az építkezés folytatására is van esély, ugyanis a magyar kormány nemrég döntést hozott a Makovecz Imre által tervezett és félbemaradt épületek befejezésének szükségességéről. „Jelenleg szakbi­zottság vizsgálja az elkezdett és félbemaradt építkezések helyzetét, ezek befejezésének lehetséges mó­dozatait. Ehhez tőlünk is kértek anyagokat, mi a lehető leghamarabb eleget teszünk ennek, minden kért anyagot el­küldünk, és ennek tuda­tában reménykedünk ab­ban, hogy 2017-ben, a Reformáció fél évez­redes évfordulóján az új temp­lo­munkban mond­hatunk hálát Istennek megtartatásunkért!” – nyilatkozta Gazda István.

Az Új Ezredév gyülekezet templomépítő lelkipásztora arra hívta fel a bánsági magyar közösség figyelmét, hogy téglajegyek megvásárlásával támogathatják a Makovecz Imre tervei alapján épülő monumentális Református Központ felépítését. „10, 50, 100 és 500 lej értékű téglajegyeket bocsátottunk ki, erre a bevételi forrásra azért van szükségünk, hogy a banki kamatokat és a menet közben felmerülő egyéb járulékos költségeket fedezni tudjuk” – mondta Gazda István. „Az Új Ezredév Református Központ lehet a korunk követelményeinek megfelelő új Magyar Ház, a temesvári és a bánsági magyarság büszkesége!”

 

Hangos hírek

Képes hírek

Nézze élőben térségi televízós adásunkat...

 

Legújabb cikkek

 • Ásotthalom

  Hatalmas sikere volt a gátsori közösségi napnak, melyet az Unióban a Tanyákért Egyesület szervezett szeptember 3-án. A kisgyermekes családok már kezdésre, délelőtt 10 órakor megtöltötték a közösségi ház környékét. Az Egyesület tagjai mókás és egyben igazán erőt próbáló tanyasi akadályversennyel készültek, melynek elengedhetetlen kellékei voltak a szalmabálák, a rozsdás tragacsok, a csöves kukorica és a szakajtó. Az akadályversenyt két fordulóban is megrendezték, annyi csapat jelentkezett. A népes vendégsereg délben gulyáslevest ebédelt - és, ahogy a szervezők mondták, aki mindet megette, az a palacsintát is kiérdemelte.

 • Domaszék

  Az idei, ötödik alkalommal megtartott Homokháti Búcsún egy domaszéki családorvost tüntettek ki több száz fős résztvevő előtt augusztus 19-én. A Homokhátság-díjat minden évben egy térségbeli település kiemelkedő munkát végző lakójának ítélik oda Mórahalmon. Idén Kispéter Géza, Domaszék polgármestere adhatta át a falu megbecsült tagjának, Dr. Kozma Annának az elismerést.

 • Mórahalom

  Mórahalom város Képviselő-testülete 2016. szeptember 15-én, csütörtökön 18 órakor közmeghallgatást tart az „Aranyszöm” Rendezvényház nagytermében. A közmeghallgatáson közérdekű javaslatok és bejelentések lesznek terítéken: a lakosságnak lehetősége van kérdéseit feltenni a város fejlődésével kapcsolatban. A közmeghallgatást élő, egyenes adásban közvetíti a MÓRA-NET Televízió. A műsor ideje alatt kérdéseiket telefonon is feltehetik a 70/3123–104 és a 62/281–219-es számokon. SMS-en már most folyamatosan várják észrevételeiket a mobilszámra. Minden érdeklődőt vár a Képviselő-testület!

 • Röszke

  A Röszkei Sporthorgász és Természetvédő Egyesület gyermek horgászversenyt rendez 2016. szeptember 10-én általános iskoláskorú gyermekek részére. Különösképpen azokat várják, akik a horgásztáborban is részt vettek. A Gyálaréti Holt-Tisza „Lisztes” szakaszán tartandó versenyen ingyenes a részvétel, de nevezéshez kötött. Nevezést a 2001-ben és az azt követő években született gyermekektől fogadnak el szeptember 9-én 12 óráig a horgászboltban.

 • Ruzsa

  A ruzsai művelődési házban működő klubok új időpontban tartják foglalkozásaikat. A szeptember 5-i héttől érvényes órarend megtekinthető a közművelődési irodában, ahol a jelentkezők beiratkozása is zajlik. Szeretettel várják az új tagokat az alábbiak szerint: jóga - hétfőn, szerdán, csütörtökön; Pilates - hétfőn, szerdán; női torna hétfőn csütörtökön; mazsorett - kedden; kezdő néptánc gyerekeknek csütörtökön, haladó néptánc gyerekeknek csütörtökön és pénteken, néptánc felnőtteknek pénteken; zumba gyerekeknek hétfőn, szerdán; zumba felnőtteknek hétfőn és szerdán.

 • Sándorfalva

  Szeptember 3-án délelőtt egy kis élet költözött a Budai Sándor Emlékházba. Az udvaron először nyílt meg a Ládafia, Sándorfalva új kézműves piaca. Végül öt árus mutatta meg portékáit. A Ládafia legközelebb október 1-jén nyílik ki, ugyanott, ugyanakkor: a Budai Sándor Emlékház és Citera Múzeum udvarán, a Kolozsvári utca 25. szám alatt, reggel nyolctól délig.

 • Üllés

  Szeptember 19-én, az üllési Déryné Kulturális Központban A Szabadság napja címmel kiállítást és színházi műsort láthatnak az érdeklődők. Az 1956-os események 60. évfordulója alkalmából tartott programok között zenés versszínházi előadást és Szanka József műgyűjtő kalauzolásában történelmi kiállítást lehet megtekinteni 18 órától.

 • Zákányszék

  Idén is túrát szervez a Zákányszéki otthonokért Egyesület Palicsra, a Szüreti Napokra. Ezúttal is várnak mindenkit, aki egy kellemes napot szeretne eltölteni kerékpározással. Szeptember 17-én 9 órakor indul a csapat Zákányszékről, a Lengyel térről. A mórahalmiakat várják a város központjában a megszokott helyen, innen 9.45-kor indulnak Kissor felé. Az ásotthalmiak 10.30-kor csatlakozhatnak a határ előtti nagykanyarban. Kísérőautó ezúttal nem lesz, így a túrának költsége sincs. Visszaérkezés Zákányszékre 20 óra körül várható, az össztáv 68 km.

 • Zsombó

  Zsombó polgármestere invitálja nagyközség lakosságát a soron következő falugyűlésre. Szeptember 13-án (kedden) 17 órától a József Attila Közösségi Ház és Könyvtár épületében a kiemelt témák a szennyvízberuházás lezárása és a kiserdő megújítása lesznek. A kérdések és javaslatok eljuttatására előzetesen a Zsombói Polgármesteri Hivatalban erre a célra elhelyezett gyűjtődobozban, a titkarsag@zsombo.hu e-mail címre és a helyszínen van lehetőség.

 • Térség

  Szeptember elsejétől érhető el a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara nyilvános őstermelői adatok lekérdezését lehetővé tevő okostelefonos alkalmazása és internetes felülete. Az alkalmazás segítségével a vásárló le tudja kérdezni az őstermelő nevét, ellenőrizheti, hogy érvényes és hatályos őstermelői igazolvánnyal rendelkezik-e. Az applikáció egyebek közt kilistázza az őstermelő által termesztett növények és az általa vadon gyűjthető termékek körét, továbbá azt is, hogy milyen állatokat tart, illetve milyen növényi és állati eredetű termékeket értékesíthet. Ezek mellett a vásárló azt is megtekintheti, hogy az eladni kívánt árut valóban az őstermelő termelhette-e. Az alkalmazás célja a fogyasztói tudatosság erősítése, az őstermelők és a vásárlók közötti bizalom növelése, továbbá a termékek nyomon követhetőségén keresztül az élelmiszerbiztonság támogatása. 

Időjárás

Snow showers

0°C

Szeged

Snow showers
Humidity: 95%
Wind: W at 4.83 km/h
Monday
Cloudy
-6°C / -1°C
Tuesday
Mostly cloudy
-5°C / 0°C
Wednesday
Mostly cloudy
-6°C / -2°C
Thursday
Mostly cloudy
-5°C / -1°C
alt
alt
alt
Jelen honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unio hivatalos álláspontját. www.huro-cbc.eu